2026. 06. 27.

Hétvégi gyors – 2026. június 21-27.

Folyamatosan érkeznek a CAF-ok. Felöltözött az első MÁV-os TRAXX. Órákra megállt a német vasút. Nincs szerencséje Bécsnek a hidrogénnel. Jöhetnek az új S-Bahnok. Villamosokat búcsúztatnak a Rajna mentén.


Születésnapi búcsú


Duisburg | Németország – Negyven év után búcsúznak Duisburgban a DÜWAG GT10NC típusú villamosok. Az 1986-ban forgalmba állított járművek igazán egyediek, hiszen csak itt üzemeltek, kifejezetten a duisburgi igényekre szabták őket. Eredetileg nyolctengelyes, háromrészes változatban épültek a 2,2 méter széles, normál nyomtávolságú kocsik, de az 1996-1997-es korszerűsítés során egy alacsonypadlós középrésszel bővítették őket. A DVG közlése szerint június 27-én este tartják az évforduló és búcsúmenetet, bár az tény, hogy a jelenlegi járműkiadás szerint fel fognak még tűnni az utcán ezek a kocsik, ha nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségben korszerűbb kocsi. Szintén érdekesség, hogy néhány éve még az is felmerült, hogy a járművek akár Budapesten is folytathatnák a pályafutásukat, szélességük ugyanis lehetővé tenné a Ganz-féle ipari csuklósok kiváltását is, azonban erre végül nem került sor.

A 1022-es pályaszámú GT10NC Duisburg Ruhrort városrészében, a Tausendfensterhaus megállóhely közelében 2025 őszén. A kocsik csúcsidőben még kellenek, de egyre kevesebbet kell kiadni belőlük.
(fotó: Halász Péter)



Új arculatú matrica már Traxx-on is


Székesfehérvár | Magyarország – Korábbi híreinkben említettük, hogy Dombóvárra vonul fóliázásra az ugyancsak megkopott gúnyájú 004-es Traxx. A modern megjelenés nemcsak jól mutat, hanem szépen illik a MÁV-csoport megújuló arculatához is. Miután a szakemberek végeztek a lokomotív "öltöztetésével" elsőként a Dombóvár - Gyékényes tengely környékén élő és alkotó vasútfotósokat örvendeztette meg, majd a 30-as vonalon keresztül beforgatták a Balaton északi partjára, ahol több napon át is lencsevégre lehetett kapni. Ez egy szép lépés a MÁV-csoport vezetőitől az igényesség irányába. Bízzunk benne, hogy rövidesen a többi erősen megkopott matricájú mozdony is új vignettát kap, többek között a 007-es Traxx (jelenleg Rákóczi emlékmozdony) is.

Székesfehérvár belterületén található Maroshegy megállót közelíti meg a június 23-i Kék Hullám InterCity élén a frissen arculatosított mozdony.
(fotó: Harmati Marcell)


Búcsújárat


Bonn | Németország – A Rajna mentén egy kicsit fentebb is véget ér egy korszak: az SWB közlése szerint június 27-én 9:50 és üzemzárás között lehet még utoljára utazni a 9458-as pályaszámú R1.1 (Siemens NGT6D) típusú villamossal a 62-es vonalon. Az eredetileg 24 jármű kiváltására 2019-től több ütemben érkezett 28 Škoda 41T, melyek teljesen kiszorították az 1994-ben vásárolt típust. A 2,4 méter széles és 28,5 méter hosszú kocsikat egy csomagban vette meg Poznań, a folyamatos elszállítás és a fővizsga lejárta miatt a napi kiadásban már nem számítanak rájuk.

A búcsúmenet főszereplője még 2025. október közepi felvételünkön a Stadthaus megállóba érkezve.
(fotó: Adorján Péter)


Vendég sógor


Budapest | Magyarország – Érdekes színfoltot jelentett a héten Budapesttől északra az ÖBB egyik 4734-es sorozatú Stadler KISS-e, hogy a magyarországi futásengedélyhez szükséges próbákat elvégezzék. A négyrészes kivitelű – 2024-ben az InnoTrans-on bemutatkozott – motorvonatok hamarosan forgalomba állnak az osztrák főváros körül, ahol a hatrészesek már egyes CJX9-es vonatokon megtalálhatóak. Eddig összesen 89 rövid (4374) és 20 hosszú (4376) Cityjet variánst hívtak le a keretszerződésből.

A próbavonatot a 4374 010 azonosítójú egység testesítette meg.

Bár a magyar és az osztrák modell is KISS, apróbb-nagyobb eltérések azért felfedezhetőek.
(fotók: Paksi Márton)


Jöhet a következő fázis


Berlin | Németország – Ugyan bírósági ítélet kellett hozzá, de pont került A még 2020-ban Stadtbahn und Nord/Süd néven elindított pályázati eljárásban 2025-ben hirdetett előzetes eredményt a VBB, de azt a vesztesként kikerülő Alstom jogi úton megtámadta. A Vergabekammer 2026. június 12-i ítélete szerint jogszerű volt a pályázat folyamata és a nyertes kiválasztása, az Alstom a fellebbezési határidő napján közölte, nem kívánja folytatni a jogi csatát. Ezáltal bizonyossá vált, hogy a következő 15 évre az S-Bahn Berlin GmbH lesz az üzemeltető és a Siemens–Stadler konzorcium szállíthatja és tarthatja karban 30 évig az akár 2.248 kocsinyi szerelvényt – meglepő lenne, ha nem 483-as és 484-es jönne. A járművek a Berlin és Brandenburg tartományok által létrehozandó járműkezelő cég tulajdonába kerülnek, ahonnan az aktuális üzemeltető kibérli őket. Bár eredetileg 2027-ben kívánták élesíteni a közszolgáltatási szerződést, ez valószínűleg 2032-re vagy 2033-ra csúszik. Addig viszont a jelenlegi 480-as és 481/482-es sorozatoknak kell kitartaniuk, ami az életkoruk miatt egyre nehezebb feladat.


Lángoló hidrogénes


Bécs | Ausztria – Nem először olvasni problémákról az osztrák főváros legújabb játékszereivel kapcsolatban, de ezúttal (köz)veszélyes hiba miatt az összes Caetano hidrogénbuszt kivonták a forgalomból – írja a Heute. Ezúttal június 24-és 17:30 körül fogott tüzet az egyik tetején egy ventilátor, aminek hatására a 10 darabos szériából forgalomba asdott darabokat még a nap folyamán lecserélték és a következő hetekben a portugál gyártóval közösen próbálják a meghibásodás okait kideríteni. A Wiener Linien sietett leszögezni, hogy a 39A vonalon fenntartják a szolgáltatást, csak másik járműtípussal.
A típus alig fél éves üzeme során már maradandó nyomot hagyott a császárváros közlekedésében a műszaki és minőségi problémáival.


Hamarosan teljes a létszám


Budapest | Magyarország – Már 37 CAF Urbos 3/5 villamos szerezte meg az utasszállításhoz szükséges engedélyeket a magyar fővárosban, ezáltal a második opciós mennyiség is hamarosan teljessé válik. A 2293-as azonosítót kapott példány után már csak kilenc rövid (2294-2302) és öt hosszú (2118-2122) hiányzik az 51 darabos rendelésből. Budapestnek jelenleg nincs további megrendelése, így 2027-től nem várhatóak új járművek.

2026. június 16-án a 2292-es került az objektív elé, mint 56-os villamos a Magyar Jakobinusok terén.
(fotó: Adorján Péter)


Súlyos kommunikációs hiba


Németország – 2026. június 23-án egy elhibázott szoftverfrissítés eredményeként megbénult Németország teljes vasúti közlekedése. Philipp Nagl, a DB InfraGO igazgatója elmondta, hogy a GSM-R hálózatot üzemeltető osztrák konzorcium egy olyan hibát épített be, amit az egyébként redundáns kommunikációs rendszer nem ismert fel és ezáltal az aktív és a tartalék rendszerek is leálltak. 22 és 1 óra között semmilyen vonat nem hagyhatta el az állomásokat, hiszen analóg rádió a legtöbb esetben már nincs a járműveken. Azonnali hatállyal elrendelték, hogy bármilyen tervezhető javítás csak 0 és 4 óra között történhet és akkor is csak az inaktív csatornán. Azt is közölték, hogy a GSM-R még egy évtizedig szükséges lesz, mivel az 5G-alapú FRMCS szabványosítása folyamatban van, emiatt nincs a piacon elérhető megoldás.

Összeállította: Adorján Péter, Halász Péter, Harmati Marcell

Írásaink kommentálására a RegionalBahn Facebook-oldalán van lehetőség.