2013. 12. 20.

Az első Advent

Advent negyedik hétvégéjén indul majd az első Advent EC Budapest és Bécs között. Ami nem is az első, de az első olyan, ami szerepel a hivatalos menetrendben is.


A MÁV-START 2010 decemberében fedezte fel, hogy bizony szükség van az adventi mentesítővonatok közlekedtetésére Budapest és Bécs között. Akkor még csak mindenhonnan összeszedett 20-80-as és 20-30-as kocsikból álló szerelvény indult, majd az évek során kerültek be a fordába az éppen munka nélkül álló Z1-es és Z2-es kocsik – így volt ez már tavaly is. A 2013-2014-es menetrendi időszakra pedig sikerült elérni, hogy a 11060 (15060)/11067 (15067)-es számot viselő vonatpár Advent EC néven bekerüljön.

(grafika: MÁV-START)

A vonat a tervek szerint egy első és öt-hat másodosztályú kocsiból áll. A december 21-én közlekedő vonatra a MÁV-START díjmentes helyjegyet is kínál az utasoknak. A járatra valamennyi, Budapest és Bécs közötti forgalomban használatos jegy érvényes, részletek a személyszállító vasúttársaság honlapján.

EC
11060
15060
EC
11067
15067
7:35 ind. Budapest-Keleti érk. 20:56
7:49 ind. Kelenföld érk. 20:39
8:24 ind. Tatabánya érk. 20:02
8:48 ind. Komárom érk. 19:44
9:10 ind. Győr érk. 19:17
9:29 ind. Mosonmagyaróvár érk. 18:59
9:41 ind. Hegyeshalom érk. 18:50
10:34 érk. Wien Meidling ind. 17:51
10:52 érk. Wien Westbf. ind. 17:34
Az Advent EC menetrendje.
Közlekedik: 2013. december 21-én, valamint 2014. november 29-én, december 6-án és 13-án

A projekt egyetlen buktatója lehet, hogy december 21. munkanap Magyarországon – 22., vasárnap viszont nem. Ezen a napon viszont az Advent EC nem közlekedik, így aki aranyvasárnap szeretne Bécsbe menni, mindenképpen ajánlatos, hogy helyjegyet is váltson, ha eddig nem tette. Mindezek ellenére is reméljük, hogy a munkanapi mentesítő EC sikeres lesz és 2014. november 29-én, december 6-án és 13-án is sokan utaznak majd a járattal.
Az adventi időszakban megnövekvő forgalmat a MÁV-START a mentesítő vonat mellett máshogy is igyekezett kezelni: az ÖBB-vel együttműködve több Railjet is dupla szerelvénnyel közlekedettezek utasításokkal kapcsolatos kérdéseit is alaposan körbejártuk. Az elmúlt években pedig az adventi mentesítővonatokon minden megfordult: bautzeni, győri kocsik, az Aranycsapat-mozdony, idén pedig még különvonatra is futotta, amelyet Hegyeshalom és Bécs között egy „Porszívó” továbbított.

Halász Péter

2 megjegyzés:

  1. Egy-két (nem kötekedő, hanem jobbító szándékú :) ) pontosítás: az első bekezdésben "Advent expressz" szerepel, viszont ez a vonat EuroCity, nem expressz. Ez többek között azért is félrevezető, mivel a MÁV-Nosztalgia bécsi mentesítővonatai pont Advent expressz névvel mennek, és ilyen vonat 21-én is közlekedik.

    A másik, hogy a 2010-es vonatban B 20-35 helyett B 20-30 kocsik voltak, a 20-35 sorozat ugyanis nem RIC jellel ellátott, ezért a nemzetközi forgalomra nem alkalmas (külön engedély nélkül), ráadásul engedélyezett sebessége 140 helyett csak 120 km/h.

    VálaszTörlés

Figyelem!

Oldalunkon bizonyos esetben, elsősorban régebbi írások esetén vagy időszakosan valamennyi írás esetén előzetesen moderáljuk a hozzászólásokat vagy a hozzászólások lehetőségének időszakos vagy tartós felfüggesztését. Amennyiben erre nem kerül sor, úgy fenntartjuk az utólagos moderáció jogát. Moderációs alapelveinkről részletesebben az Impresszumban olvashatnak.